جیمز پترسون که بود؟

جیمز-پترسون-که-بود

جیمز پترسون (متولد ۲۲ مارس ۱۹۴۷، نیوبرگ، نیویورک، ایالات متحده) نویسنده امریکایی، که عمدتا برای رمان های هیجان انگیز و تعلیق خود شناخته شده است، که خروجی پرکار و کسب و کار او را در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم در لیست های پرفروش قرار داده است.

جیمز پترسون انگلیسی را در کالج منهتن (B.A.، ۱۹۶۹) و در دانشگاه واندربیلت (M.A.، ۱۹۷۰) مطالعه کرد. پس از ترک تحصیلات تکمیلی – او در ابتدا قصد داشت دکترا را تکمیل کند – او به عنوان یک کپی رایت جوان در یک اژانس تبلیغاتی، J. Walter Thompson Co.، در شهر نیویورک استخدام شد. در انجا او شعار “من یک بچه اسباب بازی هستم” را ایجاد کرد و در نهایت راه خود را به مدیر عامل (۱۹۸۸) و رئیس (۱۹۹۰) بخش امریکای شمالی شرکت باز کرد. در همان زمان، پترسون به طور فعال حرفه ادبی را دنبال کرد.

اولین تلاش او در داستان، یک رمان جنایی تاریک به نام شماره توماس بریمن (۱۹۷۶)، برنده جایزه ادگار الن پو برای بهترین رمان اول از نویسندگان رمز و راز امریکا شد. چندین رمان به همین ترتیب دنبال شد، هرچند او نتوانست توجه زیادی را از منتقدان یا عموم مردم جلب کند.

در اوایل دهه ۱۹۹۰ پترسون رویکرد خود را به نوشتن داستان تغییر داد و سبکی را اتخاذ کرد که با نثر بدون تزئین، فصل های کوچک و طرح های ساده سریع مشخص می شد. با درک پتانسیل فروش این فرمول، او به ترویج رمان خود alongside got here a Spider (1993؛ فیلم ۲۰۰۱) با برداشتن گام غیر معمول ایجاد و تامین مالی یک تبلیغ تلویزیونی برای ان کمک کرد.

این کتاب، یک تریلر وحشتناک با کاراگاه قتل افریقایی امریکایی الکس کراس، پرفروش شد و شخصیت اصلی ان در بیش از دوازده دنباله، از جمله بوسه دختران (۱۹۹۵) دوباره ظاهر شد.

فیلم مری(۱۹۹۷)، مری (۲۰۰۵)، صلیب (۲۰۰۶؛ فیلم های ۲۰۱۲)، کشتن الکس کراس (۲۰۱۱)، الکس کراس، فرار (۲۰۱۳)، عبور از خط (۲۰۱۶)، هدف: الکس کراس (۲۰۱۸) و صلیب مرگبار (۲۰۲۰). پترسون بعدا یک سری اسپین اف را راه اندازی کرد که بر روی پسر کراس تمرکز دارد. علی کراس Ali cross (2019)

 

جیمز-پترسون-که-بود

 

جیمز پترسون در سال ۱۹۹۶ کار تبلیغاتی خود را ترک کرد تا روی نوشتن تمرکز کند. در حالی که همچنان به کار بر روی سری سوداور الکس کراس ادامه داد، او شروع به گسترش به ژانرهای ادبی دیگر مانند رمان های عاشقانه و داستان های تاریخی کرد. برای معجزه در سبز هفدهم (۱۹۹۶)، یک داستان الهام بخش در مورد یک گلف باز میانسال، جیمز پترسون تمرین نوشتن را با یک همکار انجام داد و بسیاری از رمان های بعدی او همکاری بود.

او فصل دوم را با ۱st to Die (2001) راه اندازی کرد که خوانندگان را به باشگاه قتل زنان معرفی کرد، چهار زن حرفه ای که برای حل جنایات همکاری می کنند. این سریال محبوب شد و به عنوان پایه ای برای یک سریال تلویزیونی کوتاه مدت (۲۰۰۷-۰۸) خدمت کرد. نوشته های بعدی در سری عددی، از جمله بهشت هفتم (۲۰۰۸)، ساعت یازدهم (۲۰۱۲)، گناه مرگبار ۱۴ (۲۰۱۵)، شانزدهمین اغوا (۲۰۱۷) و قربانی بیستم (۲۰۲۰)، با نویسندگان مشترک نوشته شده است.

سریال هیجان انگیز دیگر پترسون شامل یکی از مایکل بنت، یک کاراگاه بود. اولین قسمت، Step on a Crack، در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و کتاب های بعدی شامل Burn (2004) و Blindside (2020) بود. سریال NYPD purple که در سال ۲۰۱۲ اغاز به کار کرد، بر روی یک نیروی کار نخبه اداره پلیس نیویورک تمرکز دارد.

جیمز پترسون همچنین به انتشار رمانهای مستقل ادامه داد. در میان انها ماه عسل (۲۰۰۵) بود که تلاش های یک مامور اف بی ای را برای ردیابی یک زن مرگبار ردیابی می کند و Sail (2008) که بر روی یک خانواده تلاش می کند تا در هنگام سفر با قایق از مردان فرار کند. یکشنبه ها در تیفانی (۲۰۰۸؛ فیلمبرداری برای تلویزیون ۲۰۱۰) یک رمان فوق العاده ای بود که با گابریل شاربونت نوشته شده بود و عروسی کریسمس (۲۰۱۱) یک درام خانوادگی بود که با ریچارد دی لالو نوشته شده بود.

جیمز پترسون بعدا با رئیس جمهور سابق ایالات متحده بیل کلینتون در هیجان انگیز رئیس جمهور گم شده است (۲۰۱۸) و دختر رئیس جمهور (۲۰۲۱) همکاری کرد. Run، Rose، Run (2022) با خواننده کانتری دالی پارتون نوشته شده است. کتاب های غیر داستانی پترسون شامل قتل پادشاه توت: توطئه برای کشتن پادشاه کودک (۲۰۰۹؛ با مارتین دوگارد)، که به بررسی رمز و راز قرن ها در مورد مرگ فرعون مصر و اخرین روزهای جان لنون (۲۰۲۰؛ نوشته شده با کیسی شرمن و دیو گوج)، در مورد قتل موسیقیدان افسانه ای.

در سال ۲۰۰۵، پترسون پس از کشف اینکه پسرش علاقه ای به خواندن ندارد، مجموعه ای از رمان های علمی تخیلی most trip را با هدف بزرگسالان جوان ایجاد کرد اما برای خوانندگان در تمام سنین طراحی شده بود. یک اقتباس فیلم در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. موفقیت قریب به اتفاق ان او را به توسعه سری دانیل X و جادوگر از کتاب های فانتزی کودکان، و هر سه سری در نهایت به رمان های گرافیکی اقتباس شد.

در اعترافات یک مظنون به قتل (۲۰۱۲؛ با ماکسین Paetro)، او کنوانسیون های هیجان انگیز استاندارد را برای مخاطبان نوجوان در رابطه با داستان یک دختر جوان که برای قتل پدر و مادرش سرزنش می شود، طراحی کرد. او جوایز Pageturner را تاسیس کرد که در سال ۲۰۰۵ به مربیان و کتابخانه ها کمک مالی می کرد. انها سه سال بعد متوقف شدند.

جیمز پترسون وب سایت readkiddoread.Com را در سال ۲۰۱۱ تاسیس کرد. این کتاب خواندن دوران کودکی را ترویج می کرد و لیستی از متون پیشنهادی را برای گروه های سنی و علاقه مند مختلف ارائه می داد. در سال ۲۰۱۵ او با ناشر Little، Brown and employer همکاری کرد تا یک اثر کتاب کودکان به نام جیمی پترسون را تشکیل دهد.

سال بعد او با شرکت های انتشاراتی Penguin Random residence uk و Hachette e book group همکاری کرد تا BookShots را تشکیل دهد، اثری از کتاب های کوتاه که در ژانرهای مختلف، کمتر از ۱۵۰ صفحه طول و قیمت کمتر از ۵ دلار بود. بسیاری از انها شخصیت هایی از تلاش های قبلی خود را برجسته کردند و با نویسندگان مشترک نوشته شدند.

اگر چه برخی از منتقدان کار جیمز پترسون را به عنوان اسان و فرمولی مورد تمسخر قرار دادند، با این حال او به عنوان یک پدیده انتشاراتی شناخته شد که قادر به تولید چندین پرفروش در هر سال بود. در دهه دوم قرن بیست و یکم، او (به تنهایی یا با یک همکار) چندین رمان نوشته بود که فروش جهانی ان بیش از ۳۰۰ میلیون نسخه بود.

یکی از پر فروش ترین رمان های او ” چیز هایی که ای کاش به مادرم گفته بودم ” نام دارد.

در سال ۲۰۱۵ بنیاد ملی کتاب جایزه ادبیات خود را برای خدمات برجسته به جامعه ادبی امریکا به او اهدا کرد. خاطرات جیمز پترسون توسط جیمز پترسون: داستان های زندگی من در سال ۲۰۲۲ منتشر شد

جیمز-پترسون-که-بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *